HTC M8s – záchrana dat metodou ISP

Popis problému

Mobilní telefon HTC M8s (0PKV100) – nelze zapnout. Zákazník požaduje záchranu data, především kontaktů a nezálohovanou komunikaci sw WhatsApp, Viber a Telegram.

Analýza

Telefon nejde zapnout, po připojení nabíječky je nabíjecí proud 500mA, napětí baterie je 3,9V. Po připojení k PC se telefon nepřipojí ani v režimu Qualcomm HS-USB QDLoader 9008.

Řešení

Po základní diagnostice napájení lze usuzovat, že zde nebude problém. Telefon je osazen eMMC e-NAND pamětí SK hynix:

Výrobce SK hynix
Číslo součástky H9TQ17ABJTMC
Typ 16GB eNAND(x8) Flash / 16Gb (x32) LPDDR3
Pouzdro 221Ball FBGA Type
Obrázek H9TQ17ABJTMC datasheet memory

Vzhledem k tomu, že telefon je osazen chipovou sadou Qualcomm (Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm)) je velmi reálné, že budou vyvedeny potřebné piny eMMC vně paměti, tudíž bude možné použít metody direct eMMC – ISP. Pokud by tato metoda z jakéhokoliv důvodu selhala bude třeba provést metodu chip-off, při níž dojde k vyjmutí samotné paměti ze základní desky telefonu.

Realizace řešení

Po nalezení pinoutu pro metodu ISP, jsou na jednotlivé piny naletovány vodiče o síle 0,1mm a pomocí vhodného komunikačního rozhraní je navázána komunikace se samotnou pamětí.

HTC M8s záchrana dat metodou ISP
Získání dat z mrtvého telefonu
HTC M8s záchrana dat metodou ISP

Z logu komunikace se dozvídáme že životnost paměti se blíží ke konci. Dle dokumentace SK Hynix – výrobce paměťového chipu – paměť je typu B – MLC – Cell Health Status dosáhl téměř svého maxima. To znamená že zařízení spotřebovalo všechny záložní paměťové buňky určené pro realokaci vadných paměťových bloků.

Přiložené výpisy dokazují, že komunikace s pamětí je bez problémů, proto je možné ji vyčíst a získat tak kompletní dump eMMC paměti. Velikost dumpu je 16Gb.

Dekódování dat

Získaný dump je třeba zdekódovat a získat pak zájmová data. Ke zdekódování používáme profesionální nástroj na forenzní analýzu mobilních terminálů MobilEdit Forensic Express Pro. Tento SW dokáže z předloženého extrahovat veškerá data.

Zákazníkovi je pak možné předložit extrahovaná dat strukturovaná ve formátech, html, pdf, xlsx…